SPRÁVNÉ POUŽITÍ BETONU NA STAVBĚ

Chystáte se stavět? Ať už je to menší nebo větší projekt, beton se jistě stane nedílnou součástí realizace. Jak s ním správně zacházet? Poradíme vám.

Všestranný materiál

Čerstvý beton připravený k použití je všestranný materiál. Ať už se jedná o malý projekt typu „rodinného domu“, renovaci domů nebo větší rozšíření, které vyžaduje služby profesionálního dodavatele, lze nabídnout celou řadu produktů s flexibilním dodáním, aby vyhovovaly potřebám vašeho projektu.

Nezapomeňte však, že s betonem se musí také správně zacházet. Jak? Beton musí být řádně nalit a zhutněn. Musí ztvrdnout pod určitým následným zpracováním a za horkého, deštivého nebo chladného počasí je třeba přijmout další preventivní opatření. Zjednodušeně řečeno, špatné zhutnění a nekontrolované ředění vede ke špatnému betonu s nižší pevností a menší trvanlivostí.

Pořádek na stavbě

Našemu týmu byste měli poskytnout co nejvíce informací, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší radu. Stanovení požadovaného množství nebo objemu je zásadní a doplňující informace, stejně jako je nesmírně důležitá i přístupnost stavby. Vezměte prosím na vědomí, že beton je dodáván v autodomíchavači, který při plném zatížení váží přes 30 tun a je asi 9 m dlouhý, 2,5 m široký a 3,8 m vysoký. To znamená, že nákladní vozidlo se často nemůže pohybovat po obvyklých přístupových cestách.

Musí být proto zajištěn bezpečný přístup autodomíchavače a čerpadla s ohledem na jeho velikost, hmotnost, podmínky půdy a šířku přístupu. Vezměte prosím na vědomí, že řidič musí udržovat bezpečnou vzdálenost od překážek, příkopů, výkopů nebo jiných nebezpečných oblastí. Vezměte prosím také na vědomí, že beton musí být uveden z autodomíchavače do své konečné polohy a že žlaby autodomíchavače mají omezený poloměr.

Příprava stavby před litím betonu

Předtím, než začne lití a dostaví se autodomíchavač, se ujistěte, že je vše dobře připravené a že je k dispozici dostatek pomocníků, kteří jej budou ukládat.

Pokud ukládáte beton, ujistěte se, že je povrch dobře zhutněn a pokrytý tenkou vrstvou písku a plastovou plachtou. To pomáhá zabránit nadměrné ztrátě vlhkosti v betonu. Před ukládkou betonu do bednění je třeba zajistit, aby bylo pevné, čisté a snadno přístupné. Mějte všechny nástroje a vybavení připravené k vyhlazení betonu a poté jej zakryjte. Pokud autodomíchavač nemůže nalít beton přímo do bednění, potřebujete kolečko nebo ideálně čerpadlo na beton.

Práce s betonem

Za normálních podmínek má beton zpracovatelnost asi 1 a půl hodiny. Při vysokých okolních teplotách však může ztratit čas zpracovatelnosti rychleji. V ideálním případě byste měli být připraveni na zpracování vašeho betonu do 1 hodiny po namíchání.

Práce s betonem je relativně bezpečná, ale stejně jako všechny stavební materiály by se s ním mělo zacházet opatrně a s respektem. Při manipulaci s betonem se ujistěte, že máte pro tento úkol správné vybavení a že jste také vybaveni ochranným oděvem. Pokud pokožka přijde do styku s čerstvým betonem, je podráždění kůže pravděpodobně způsobeno zásaditou povahou cementu. Možnými účinky mohou být suchá pokožka, kontaktní dermatitida a silné podráždění nebo dokonce popáleniny při dlouhodobém kontaktu. Zajistěte také, aby se čerstvý beton nedostal do bot a používejte metody zpracování, které zabraňují klečení v čerstvém betonu. Součástí vybavení by měly být i ochranné brýle.

Po vylití betonu

Čerstvý beton musí být chráněn před škodlivými účinky sušení ze slunce, suchého vzduchu, větru a před mrazem a srážkami. Aby se dosáhlo požadované trvanlivosti a pevnosti betonu, musí být odpovídajícím způsobem ošetřen. Další úprava zajišťuje udržení dostatečné vlhkosti a teploty v časném stadiu vytvrzení, takže získáte požadované vlastnosti. Další ošetření by mělo vždy začít co nejdříve, než beton zaschne nebo zchladne. Rádi zodpovíme všechny dotazy!